środa, 9 sierpnia 2017

10- LECIE PRACY WIEŃCZARSKIEJ


Z dumą mogę ogłosić, że w tym roku obchodzę 10- lecie pracy wieńczarskiej.  Jak to lubię mawiać: „Już od 10 lat jestem w tym biznesie”.

Plecenie wieńców dożynkowych to pierwsza aktywność, w którą się zaangażowałam na rzecz mojej rodzinnej miejscowości Żuki.

Przez długie lata moja babcia Stanisława Trzmielewska pielęgnowała tradycję tworzenia wieńców dożynkowych w Żukach. Ja od 2007 roku pomagałam pracowałam tworzeniu wieńca dożynkowego.
Jednakże przez problemy zdrowotne i brak zaangażowania ze strony mieszkańców postanowiła zrezygnować z działalności na tym polu.

W związku z tym postanowiłam kontynuować jej działalność.
Od 2010 roku do chwili obecnej kieruję grupą wieńcową. Do moich obowiązków należy: skompletowanie grupy wieńczarek, zbieranie kłosów zbóż i kwiatów, opracowanie projektu,  zlecenie wykonania stelaża, po samo wykonanie wieńca dożynkowego   i uczestnictwo w corocznych dożynkach kościelnych i gminnych.
Oto nasze wieńce dożynkowe:

Dożynki 2007 Krzyż w górach

Dożynki 2008 Snopy zbóż

Dożynki 2009 Krzyż w słonecznikach

Dożynki 2010 Jezus na łodzi

Dożynki 2011 Kapliczka z Matką Boską

Dożynki 2012 Chata wiejska

Dożynki 2013 Papież Franciszek

Dożynki 2014 Mapa Powiatu Tureckiego

Dożynki 2015 Ciągnik

Dożynki 2016 Ryba

Dożynki 2017 Młyn

Wspólnie pielęgnujemy sztukę ludową, tradycję i kulturę lokalną i podtrzymujemy kontakty koleżeńskie.

W tym miejscu chciałam podziękować wszystkim osobom, które plotły wieńce dożynkowe i które włączały się aktywnie w cały proces twórczy.

Wieńczarki: Klaudia Urbaniak, Ewelina Urbaniak, Marlena Pańczyk, Natalia Fret, Paulina Stefanowska, Kamila Śmigielska, Weronika Śmigielska, Natalia Głogowska.

Osoby pomagające: Zofia Trzmielewska, Stanisława Trzmielewska, Andrzej Fret, Teresa Kurzawa, Katarzyna Śmigielska, Wiktoria Śmigielska, Stanisław Jasnowski i inni. 

Sołtysi wsi Żuki: Piotr Matusiak, Ryszard Frątczak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz